Fotoğraflar

Açıklama

2007 yılında tescil edilen Ballıca Mağarası Tabiat Parkı, Tokat ilinin Pazar ilçesinde yer almakta olup, alanı 485 ha’dır.

Tabiat Parkı, Tokat il merkezine 38 km, Pazar ilçe merkezine 8 km mesafededir. Tokat Havalimanı’ndan Tabiat Parkına olan mesafe ise 17 km ‘dir.

Tabiat Parkı içerisindeki mağara, bir damlataş mağarası olup aynı zamanda II. Derece Doğal Sit Alanı olma özelliği taşımaktadır. Ballıca Mağarası Tabiat Parkı 2019 yılında UNESCO “Dünya Geçici Miras Listesi” ne kabul edilen doğal miras alanıdır.

Tabiat Parkı içinde günübirlik kullanıma yönelik yürüyüş yolları, kafeterya, yöresel satış birimi, lokanta ve otopark yer almaktadır.

Ballıca Mağarası Tabiat Parkı’na geldiğinizde mağaraya 2 farklı yoldan ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunlardan biri, kısa yoldan merdivenleri kullanarak, diğeri ise kır lokantasından 300 m doğa yürüyüşü yaparak mağaraya ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de Jeomorfolojik açıdan en zengin mağaralardan biri olan Ballıca Mağarası 5 kat 8 salondan meydana gelmektedir. Mağara, birbirinden farklı yapılara sahip 2 galeriden oluşmaktadır.

I. Galeride sarkıtlar, dikitler, sütunlar, akma yapılar, damlalık sarkıtlar, makarna biçimli sarkıtlar, pırasa biçimli sarkıtlar, sancak sarkıtlar, havuzlar ve mağara incileri bulunmaktadır.

II. Galeride ise bu mağara oluşumlarının yanında Ballıca mağarasını diğer mağaralardan farklı kılan değişik mağara yapıları görülür. Bunlar dikitsiz sarkıtlar ve soğan biçimli sarkıtlardır.

Yorum ve Puanlama yapın

Be the first to review “Ballıca Mağarası Tabiat Parkı”

Değerlendirme