Açıklama

Antalya’nın güney sahillerinde Phaselis’ten sonra ikinci önemli liman kenti Olympos’tur. Şehir adını 16 kilometre kuzeyindeki Toroslar’ın batı uzantılarından biri olan 2 bin 375 metre yüksekliğe sahip Tahtalı Dağı’ndan alır. Beydağları-Olympos Milli Parkı sınırları içindedir. Kesin kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte İÖ 167–168 yılarında basılan Likya Birlik sikkelerinde adı geçen Olympos, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip altı şehirden biridir.

Kentin günümüze ulaşmış kalıntılarının çoğu orman içinde ağaç ve çalılarla örtülü olup Helenistik, Roma, Bizans dönemlerine aittir. Olympos’un günümüze kadar ulaşmış kalıntıları genellikle doğudan batıya doğru, hızla denize akan bir ırmağın ağzında ve her iki yakasında yer alır. Antik dönemde kenti ikiye bölen nehir yatağı bir kanal içine alınarak her iki yakası da iskele olarak kullanılmış ve köprü ile birbirine bağlanmıştır. Bugün köprünün bir ayağı yerinde durmaktadır.

Olimpos, Antalya Kumluca’ya bağlıdır. Antalya Körfezinin batı kıyısında, Kemer ve Kumluca ilçeleri sınırında bir vadide kurulmuştur. Antalya’nın beğenilen tatil yerlerinden Olimpos, Kemer’den yaklaşık 28 km batıda, bağlı olduğu Kumluca ilçesine 40 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Fotoğraflar

Yorum ve Puanlama yapın

Be the first to review “Olympos Milli Parkı”

Değerlendirme