Açıklama

Trilye antik çağlardan bu yana yerleşime açık bir yer olduğu için attığınız her adımda tarihi bir yapıyla karşılaşmanız mümkün. Eskiden yoğun olarak Rum ve Hristiyan kesimin yaşamış olduğu sokaklar kilise, cami, çeşme ve birçoğu da maalesef harabe haline gelmiş ve yıkılmaya yüz tutmuş yapılar ile dolu. Bunun nedeni ise Trilye’nin 1.derece sit alanı olması.

Trilye samimiyet dolu bir kasaba. Sokaklarına sandalyeler atmış teyzeler, top oynayan çocuklar, kahvelerinde oturan ihtiyar delikanlılar ile korkusuz, güvenli ve en önemlisi de sevgi dolu bir yer. Yemyeşil bir o kadar da masmavi.

Bursa’ya bağlı Mudanya sahilinin keşfedilmemiş cennet köşelerinden biri olan Trilye, zeytini ve şarabı ile tanınan bir kasabadır. Oldukça bol balık çıkarılan kasabada Rumlar’dan kalma 7 kilise, 3 ayazma bulunduğu söylenir. Sütunlarının İskenderiye’den getirilen Panagia Pantobalissa adlı “kemerli kilise”nin dünyada duvarına resim yapılan ilk kilise olduğu söyleniyor. Kasabadaki Fatih Camii, eski St. Stephanos Kilisesi’nden çevrilmiştir.

Yorum ve Puanlama yapın

Be the first to review “Trilye”

Değerlendirme